İlçe İdare Kurul Toplantısı Yapıldı.
 
Ortahisar İlçe İdare Kurul Toplantısı Kaymakam Tolga Toğan’ın başkanlığında Ortahisar Halk Eğitim ve Akşam Sanat Okulunda yapıldı.
Yeni Nüfus Hizmetleri Kanunu'na göre ad ve soyadı değişikliklerini görüşmek üzere İlçe İdare Kurulu vatandaşların dilekçelerini görüşerek karara bağladı.
 
Yeni Nüfus Hizmetleri Kanununa göre; kişinin iki yıl içinde yerleşim yerinin bulunduğu nüfus müdürlüğüne yazılı olarak başvurması kaydıyla, Soyadı Kanunu'na aykırı soyadları ile yazım ve imla hatası veya düzeltme işareti kullanılmamasından kaynaklanan anlam değişiklikleri bulunan ad ve soyadları mahkeme kararı aranmaksızın, il veya ilçe idare kurulunun vereceği kararla bir defaya mahsus olmak üzere değiştirilebilecek.
 
5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunun ad ve soyadı düzeltilmesi başlıklı ek geçici 8. maddesinde yapılan değişiklikle vatandaşlar bir defaya mahsus mahkeme kararına ihtiyaç duymadan ad ve soyadı değişikliği ile ilgili 5 Ocak 2018 tarihinde başlayan uygulama 3 Kasım 2019 tarihine kadar devam edeceği bildirildi.