İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Programı Düzenlendi.
 
İstiklal Marşı’nın kabulünün 98. Yıldönümü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma etkinlikleri Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezinde düzenlendi.
 
Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Ortahisar Kaymakamı Tolga Toğan, Garnizon Komutanı Albay Okçin Akşit, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili, İl Milli Eğitim Müdürü Hızır Aktaş, Ortahisar İlçe Milli Eğitim Müdürü Şükür Köse, protokol üyeleri, daire amirleri, müdür yardımcıları, şube müdürleri, öğretmenler, veliler ve çok sayıda öğrenci katıldı.
 
 
Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konumayı yapan İl Milli Eğitim Müdürü Hızır Aktaş, “Çok şükür ki tarihimize baktığımız zaman kendimize örnek alabileceğimiz pek çok büyük insan bulunmaktadır. İşte bunlardan birisi de herkesin bildiği ve kabul ettiği gibi İstiklâl Marşımızın şairi Mehmet Akif Ersoy’ dur.  Sözlerime öncelikle Anadolu topraklarında yetişmiş, tüm zamanların en büyük mütefekkir ve şairlerinden olan Mehmet Akif Ersoy’ u tanımadan, mücadelesini bilmeden İstiklâl Marşının ruhunu ve anlamını kavramak mümkün değildir.”dedi.
 
Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu; İstiklal Marşının vatan ve bayrak sevgisini, Türk Milletinin onurlu mücadelesini ve bağımsızlık sevdasını vurgulayan destansı bir eser olduğunu söyledi. İstiklal Marşı’nın aynı zamanda tarihten silinmek istenen bir milletin hangi değerlere sarılarak istiklal mücadelesini kazandığını anlatan tarihi bir belge niteliğinde olduğunu söyleyen Vali Ustaoğlu; “Topyekûn vatan mücadelesinin verildiği bir dönemde, milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy tarafından kaleme alınan İstiklal Marşı’mızın, kadın-erkek, genç-yaşlı tüm milletimize yaşattığı ortak duygu ve coşkuyla zorluklara karşı dayanma gücümüzü artırmış, birlik ve beraberliğimizi pekiştirmiş, güçlü bir motivasyon kaynağı olmuştur.” dedi.
 
Konuşmaların ardından Vali Ustaoğlu; İstiklal Marşı’nın kabulünün 98. Yıldönümü ve Mehmet Akif Ersoy’un anma etkinlikleri kapsamında düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerini verip tebrik etti.
 
Daha sonra günün anlam ve önemine istinaden açılan sergiyi gezen Vali Ustaoğlu ve protokol mensupları, eserleri ve fotoğrafları yakından inceledi.