Kaymakam Tolga Toğan Başkanlığında, “Trafikte Yaya Önceliği Bilincinin Oluşturulması” Toplantısı Gerçekleştirildi.
 

Kaymakam Tolga Toğan’ın Başkanlığı’nda “Trafikte Yaya Önceliği Bilincinin Oluşturulması” ile ilgili toplantı yapıldı.
Kaymakam Tolga Toğan başkanlığında düzenlenen toplantıya, Ortahisar Belediye Başkan Yardımcısı Kemal Çoban, İlçe Jandarma Komutanı Jan. Yüz. Osman Erdoğan, İlçe Emniyet Müdürü Şevki Tekdemir, İlçe Milli Eğitim Müdürü Şükür Köse, Yazı İşleri Müdürü Sema Sarıkoç ve ilgili birim amirleri  katıldı. 

Kaymakamalık Makamında yapılan toplantıda; “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla İçişleri Bakanlığı tarafından oluşturulan “Yaya Öncelikli Trafik” ve “Trafikte Yaya Önceliği Bilincinin Oluşturulması” kampanyası kapsamında Ortahisar’da yapılması planlanan farkındalık faaliyetleri değerlendirildi.

Kaymakam Toğan, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 74’üncü maddesinde 26 Ekim 2018 tarihinde yapılan değişiklikle “sürücüler, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışları ile yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorundadırlar” hükmü getirildiğini belirtti.

Kaymakam Toğan, bu düzenleme ile artık araç sürücüleri, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş olan, kavşak giriş ve çıkışlarında, yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorunda olduğunu kaydetti. Toğan, bu amaçla Ortahisar’da da farkındalık faaliyetleri yapılacağını söyledi.

Kaymakam Toğan, “Etkin bir farkındalık sağlanabilmesi için 6 Şubat 2019 Çarşamba günü 12.0013.30 saatleri arasında yaya trafiğinin yoğun olduğu yerler başta olmak üzere; Ortahisar’da görev yapan trafik personeli dahil diğer tüm emniyet ve jandarma personelinin en az yarısının okul ve yaya geçitlerinde görevlendirilecek. Görevlendirilen tüm personelin, 6 Şubat 2019 Çarşamba günü 12.0013.30 saatleri arasında yaya ve okul geçitlerinde görev yapacak. Kampanya kapsamında hazırlanan afiş ve pankartların, tüm ilçe merkezinde kamu kurum ve kuruluşlarına asılacak, etkinliğin planlandığı yaya geçitlerinde görevli kolluk birimlerimiz tarafından hazırlanan el broşürlerinin sürücü ve yayalara dağıtılacak” dedi.

Tüm kamu kurum ve kuruluşlarının ve sivil toplum örgütlerinin yönetici ve temsilcilerinin yanı sıra ilk, orta, lise ve üniversite öğrencileri ile toplumda dezavantajlı grup olarak adlandırılan çocuk, yaşlı ve engelli bireylerin farkındalık faaliyetlerine katılımının sağlanacağını ifade eden Toğan, “Dezavantajlı grupların trafikte yaya olarak karşılaştıkları sorunlara dikkat çekmek amacıyla kampanya sloganın kullanıldığı pankartların taşınması, okul ve yaya geçitlerinde yatay ve dikey işaretleme eksikliklerinin tespit edilerek, belediyeler tarafından en kısa sürede yatay ve dikey işaretlemelerin tamamlanacak. Yaya ve okul geçitlerinde araçların hızlarını azaltmaya yönelik fiziki tedbirler alınacak. 6 Şubat 2019 Çarşamba günü tüm okullarda “yaya geçidi kullanımı ve yaya öncelikli trafik” konulu programlar yapılacak. Bununla birlikte uzmanlar tarafından trafik eğitimi verilen okul geçit görevlilerince okul girişçıkışlarında, okul önlerinde ve çevresindeki yaya geçitlerinde farkındalığı artırmaya yönelik uygulamalı etkinlikler düzenlenecek” diye konuştu.