Kaymakam Tolga Toğan, “Ürün Çeşitliliğini Artırmak Zorundayız”
Ortahisar’da özel bir işletmede kivi hasatı programına katılan Kaymakam Tolga Toğan, ülkenin kalkınmasında tarımın önemine dikkat çekerek, “Sadece fındık, çay değil kivi gibi gelir getirici ürünleri çeşitlendirmek zorundayız.”dedi.
Çağlayan Kendirli Mahallesinde özel bir işletmnin kivi hasatı programına Kaymakam Tolga Toğan, Ortahisar Tarım İlçe Müdürü Bülent Bayrak, Ortahisar ziraat odası Başkan'ı Mustafa Bekar,  Ortahisar İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili Süleyman Adıgüzel, Çağlayan Mahalle Muhtarı Ömer Ergenç Çağlayan Tarım Kredi Kooperatif Müdürü Cahit Altınbaş, Çağlayan jandarma komutanı Çağlayan Şehit Gürcan Ortaokulu öğrencileri ve vatandaşlar katıldı.
 “Gençlerimizin Toprakla Buluşmasını Önemsiyoruz”
Konuşmalarında özellikle kivi gibi tarımsal ürünlerin çeşitlendirilmesinin önemine dikkat çeken Kaymakam Tolga Toğan, “Nüfus hızla artıyor. Gelecekte gıda ssorunu olacağı aşikârdır. Kırsal alandan şehir merkezlerine göç bir sorun olduğu, bunun önlenmesi için bu tür projeler daha da önem kazanıyor. Çiftçilerimizi kırsal alanda tutabilmek için bu tür gelir getirici projeler üretmeliyiz. Kırsal alanda ürün çeşitliliğini artırmak zorundayız. Sadece fındık, çay değil kivi gibi gelir getirici ürünleri çeşitlendirmek zorundayız.”dedi.
Özellikle bakanlığın kırsalda ikamet eden genç ve kadın çiftçilerimize yönelik projelere büyük önem verdiğini hatırlatan Kaymakam Tolga Toğan bu tür projelerle ihtihdama önemli katkı sağladığını vurguladı. Kivinin besleyici değerininde yüksek olduğu belirten Kaymakam Tolga Toğan, “Geleceğimizin emanet edeceğimiz siz gençler kendilerinizi en iyi yetiştirmeniz ve bu ülkeye bu topraklara elinizden geldiğince hizmet etmeniz gerekmektedir. Bu anlamda bizlere ve sizlere çok iş düşmektedir.”şeklinde konuştu. 
Ortahisar’da 200 Dönüm Kivi Bahçesi Var.
Katılımlarından dolayı kaymakam Tolga Toğan başta olmak üzere Çağlayan muhtarı Ömer Ergenç ve işletme sahibi Muzaffer Şişman’a teşekkür eden Ortahisar İlçe Tarım Müdürü Bülent Bayrak, “Çocuklarımızın ufuklarında bir nebze olsun tarım olmuşsa ne mutlu bize. Bölgemizin ürünü kivi 25 yıla aşkın şekilde yetiştirilmektedir. İlçemizde yaklaşık 100 kivilimizin 200 dönüme yakın kivi bahçesi bulunmaktadır. İlçemizde kooperatif çalışmaları devam etmektedir.”dedi.  
Müdür Bayrak konuşmasını şöyle sürdürdü, “Ülkenin kalkınması tarımla olacağını tarımında kooperatifçilikle beraber gençlerimizi ve kadınlarımızın tarımla uğraşmasından olacağını düşünmekteyim. Özellikle bu tür etkinliklerin çocuklarla beraber yapmamızdaki gaye çoçuklarımızı sanal ortamlardan bir nebze olsun kurtararak doğal ortamlarla yani toprakla buluşturmak ve gelişimleri üzerinde önemli etkileri olduğunu düşündüğümüz bu etkinliklere devam etmektir.”