TRABZON’DA “9.ULUSLARARASI SANAT GÜNLERİ” BAŞLADI
 
Trabzon Sanatevi tarafından, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Trabzon Büyükşehir Belediyesi, Ortahisar Belediyesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası ile özel sponsorların destekleriyle "9. Uluslararası Sanat Günleri' etkinlikleri Kaymakamımız Sayın Numan Hatipoğlu’nun açılış töreniyle başladı.
Törende konuşan  Kaymakam Numan Hatipoğlu, Trabzon'un çok sayıda sanatçı, edebiyatçı, kültür ve bilim adamını yetiştirdiğini dile getiren Hatipoğlu, "Trabzon'un kültür, sanat ve ticaret merkezi Bu varlığın ortaya çıkması ve gelecek nesillere aktarılması hepimizin ortak gayesi. Yine burada ortaya konan güzelliklerden birisi de gerek farklı dillerden, gerek farklı coğrafyalardan, medeniyetlerin, kültürlerin, insanların burada bir araya gelerek, dostluk ve kadeşlik ortamını tesis etmeleri." diye konuştu. Hatipoğlu, sanat ve sanatçının önemine dikkati çekerek, sanatın sınırları aşan ve insanları kaynaştıran yönüyle büyük hizmeti yerine getirdiğini belirtti.
TRABZON SANATÇIYA ÖNEM VERİYOR
Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu da sanat ve sanatçıya önem verdikleri vurgulayarak, bu yönde ellerinden gelen gayreti göstermeye devam edeceklerini ifade etti.Etkinliğin önemine dikkati çeken Gümrükçüoğlu, bu tarz programların savaşı ve zorbalığı yok ettiğini, barışı ve kardeşliği getirdiğini söyledi.Trabzon Sanatevi Başkanı Adnan Taç da etkinlikte emeği geçenlere teşekkür ederek, organizyonun önemine dikkati çekti.Açılış konuşmalarının ardından program, tasarımcı Liliya Gorbatsevinh ile Zehra Atalay tarafından hazırlanan keçe el sanatları defilesiyle devam etti.Keçe sanatının bugünün kıyafetlerine uyarlandığı defile, katılımcılardan ilgi gördü.
 
DEFİLE, FOTOĞRAF, KARİKATÜR VE ŞİİR SERGİSİ DEVAM EDECEK
19.00 arasında defile, fotoğraf, karikatür ve şiir sergisi ile yazar-şair Cezmi Ersöz tarafından söyleşi, saat 20.00'de de Elesa Halk Müziği Topluluğu tarafından Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Atatürk Kültür Merkezinde konser düzenlenecek. Etkinlikler kapsamında İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Güzel Sanatlar Galerisinde, fotoğraf sanatçısı Leyla Emektar'ın "Fotoğrafımızda 1960'tan Günümüze" adlı sergisi açılacak. Sergi, 20 Ekim Cuma gününden itibaren sanatseverler tarafından gezilebilecek.
 
CEM ADRİAN KONSER VERECEK
Sanatçı Cem Adrian, Trabzon'da vereceği konserde sevenleriyle bir araya gelecek. Ülke genelinde konserlerine devam eden Cem Adrian, 20 Ekim Cuma günü saat 20.30'da Karadeniz Teknik Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezindeki konserde sevilen eserlerini seslendirecek. 
Törene  Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu,Türkiye'nin yanı sıra Gürcistanİran ve Rusya'dan da sanatçıların katılacağı etkinlikler kapsamında, sergi, söyleşi, film ve tiyatro gösterilerinin yanı sıra konserler organize edilecek.