Trabzon'da, “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” Etkinliği Büyük İlgi Gördü.
 
İçişleri Bakanlığı tarafından “öncelik hayatın, öncelik yayanın” sloganıyla trafikte yaya önceliği bilincinin arttırılması açısından tüm Türkiye’de eş zamanlı bir kampanya başlatıldı. 
Trabzon Meydan Parkı’nda düzenlenen etkinliğe Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Ortahisar Kaymakamı Tolga Toğan, İl Emniyet Müdürü Orhan Çevik, İl Jandarma Komutanı Tuğg. Halil Şen, daire amirleri, kurum müdürleri, öğrenciler, polis ve jandarma ekipleri katıldı.  
 
İçişleri Bakanlığı tarafından 2019 yılı “yaya öncelikli trafik yılı” ilan edilerek, tüm ülke genelinde “öncelik hayatın, öncelik yayanın” sloganı ile kampanya başlatıldı. İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu vatandaşlara kampanyayı desteklemeleri çağrısında bulundu.  Tüm ülke genelinde düzenlenen kampanya kapsamında trafik kanununda yapılan değişiklikte “Araç sürücülerinin; kavşak giriş ve çıkışlarında, yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa yayaya durup yol vermek” hükmü getirildiği kaydedildi.  Trabzon Valiliği tarafından ise kampanyaya destek vermek amacıyla Trabzon Meydan Parkı’nda bir etkinlik düzenledi.  Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu,Ortahisar Kaymakamı Tolga Toğan, Trabzon Emniyet Müdürlü, Emniyet ekipleri ve 30 öğrencinin katıldığı etkinlikte sürücüler ve yayaların bilinçlendirilmesi amaçlandı. 
 
Vali Ustaoğlu, “Hedefimiz, Trafik Kazalarını En Aza İndirmek”
 
Etkinlik hakkında konuşan Vali Ustaoğlu; “Öncelik yayanın, Öncelik hayatın sloganıyla başlatılan bu etkinlikte ülkemizin her yerinde yaya öncelikli trafik uygulamasında bilinci arttırmak adına bu projeyi başlatmış olduk” dedi. Hedeflerinin trafik kazalarını en aza indirmek olduğunu belirten Ustaoğlu; “hepimizin zaman zaman canını yakan trafik kazalarını azaltmak amacıyla ve daha sağlıklı güvenli bir trafik uygulamasını hayata geçirmek için böyle bir proje başlattık” dedi. 2018 yılında Trabzon’da yaralamalı trafik kazası sayısının 410 yaralanan kişi sayısının ise 440 olduğunu belirten Vali Ustaoğlu; “yaralamalı trafik kazalarını geçen yılla ya da daha önceki yıllara kıyasladığımızda yüzde 8 civarında bir azalma var, ölümle sonuçlanan kazalarda ise yüzde 46 civarında bir düşüş var. Bu ilimiz açısından sevindirici bir durum” şeklinde konuştu. 
 
Daha sonra etkinliğe katılan öğrenciler, güvenlik güçleriyle beraber yaya şeritlerini kullanarak hem sürücülere hem de yayalara broşürler dağıttılar. Trabzon’da sürücüler uygulamayı takdir ederken, vatandaşlar büyük ilgi gösterdi.